Serializacja kosmetyków

10/03/2020

CZEGO MOGĄ SIĘ NAUCZYĆ FIRMY KOSMETYCZNE OD PRZEMYSŁU FARMACEUTYCZNEGO?

Perfumy Channel No. 5 oraz Cool Water autorstwa Davidoffa należą do absolutnej klasyki wśród zapachów i należą do czołówki najlepiej sprzedających się produktów w branży. Ta popularność jednak sprawia, że znajdują się one na szczycie listy najczęściej podrabianych produktów. W czasach globalizacji i ciągle rosnącego handlu internetowego, firmy kosmetyczne chcąc uniknąć strat ekonomicznych oraz reputacji – muszą działać. Fakt, że przemysł farmaceutyczny zmaga się z podobnymi problemami od lat i że istnieją już wypracowane strategie rozwiązań, może okazać się prawdziwym błogosławieństwem dla przemysłu kosmetycznego.

 

Obecnie fałszowanie kosmetyków jest bardziej dochodowe niż fałszowanie leków. Podrabiane produkty nie są już kojarzone z tanimi fałszywkami dostępnymi na bazarach. Dobre, kosztują sporo pieniędzy.

STOWARZYSZENIE KOSMETYCZNE WZYWA DO ZWIĘKSZENIA OCHRONY KONSUMENTÓW

Dobre podróbki nie odznaczają się już brakiem zadruków, czy nieodpowiednim opakowaniem. Szczególnie w dobie rozwoju sprzedaży internetowej, która z powodzeniem konkuruje ze sklepami stacjonarnymi. Fałszowanie produktów staje się bardzo dochodowym przedsięwzięciem, a w dodatku praktycznie wolnym od ryzyka. Stowarzyszenia takie jak „VKE Cosmetics Association” domagają się uwzględnienia internetowych platform handlowych w środkach ochrony konsumentów, w ramach wdrażania strategii jednolitego rynku cyfrowego1. Jeżeli stanie się to oficjalnie, a korporacje będą chciały lepiej chronić własne marki, standardy bezpieczeństwa niewątpliwie ulegną poprawie.

 

1 Źródło: www.presseportal.de/pm/42679/3918882

POZA SCHEMATEM: FARMACJA JUŻ TEGO DOKONAŁA

Kodowanie i hologramy okazały się odporne na fałszerstwa w przemyśle farmaceutycznym, dlatego też przemysł kosmetyczny powinien z tych doświadczeń skorzystać. Coraz łatwiej jest fałszerzom imitować np. kody bezpieczeństwa z mikro-znakami. Ich podróbki są tak dobre, że smartfony nie są w stanie wykryć różnic w kodowaniu, co miało być standardem w wielu aplikacjach. Podobnie sytuacja wygląda z technologią Laser Gloss, gdzie laminuje się specjalną zabezpieczającą folią.

Poważnym graczom na rynku kosmetyków zostaje pewien atut do zagrania: nowe wytyczne dla serializacji w farmacji, które weszły w życie na początku tego roku. Wystarczy tylko skorzystać z doświadczeń, aby zaadaptować serializację w produkcji kosmetyków.

OCHRONA MARKI: SERIALIZACJA KOSMETYKÓW

Z technologicznego punktu widzenia, nie ma znaczenia, czy w zabezpieczonym opakowaniu jest zapakowany lek, czy perfum. To, co ma znaczenie to konsekwencje i możliwe rozwiązania. Dla gigantów z branży oznacza to bezpieczeństwo oraz ochronę marki. Dla siebie i dla swoich klientów, ponieważ każdy produkt opuszczający linię produkcyjną będzie mógł być jednoznacznie zidentyfikowany. Sprzedawcy stacjonarni, a także portale internetowe będą znały miejsce oraz datę produkcji kosmetyków, jak również pełen łańcuch dostaw. Jeżeli firmy kosmetyczne nie poświęcą wystarczającej uwagi fałszerstwom, konsekwencje mogą być kosztowne. Z jednej strony są to straty wizerunkowe i towarzyszący im spadek sprzedaży. Z drugiej strony są to dodatkowe koszty, wywołane przez komunikację kryzysową oraz żmudne naprawianie wizerunkowych strat. To, że powyższe będzie bardziej kosztowne niż modernizacja sprzętu jest oczywiste.

OCHRONA KONSUMENTÓW WYMAGA INNOWACJI

Nie tylko ze względu na zły zapach, który dosłownie unosi się w powietrzu podczas produkcji fałszywek. Nierzadko, podrobione kosmetyki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dla przykładu, jeżeli fałszywy filtr przeciwsłoneczny SPF50 nie zapewni tego, co obiecuje opakowanie, skutkiem będzie oparzenie słoneczne i/lub choroba skóry. W następstwie rozczarowani klienci stracą zaufanie do producenta oryginału.

 

Serializacja kosmetyków to bezpieczeństwo na każdym z etapów łańcucha produkcji, czy dostaw. Niezależnie od zawartości opakowania, wymiarów czy partii. W obliczu rosnącej globalizacji i indywidualizacji produktów na różne rynki docelowe, serializacja i jej komunikacja klientowi końcowemu zbudują zaufanie. Sprawi to, że fałszowanie kosmetyków będzie nieopłacalne.

 

WIPOTEC posiada wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu rozwiązań dla serializacji produktów farmaceutycznych. Bez względu na rozmiar partii, jednostki czy materiału zastosowanego na opakowaniu jednostkowym lub zbiorczym. Począwszy od receptury na kremy lub perfumy poprzez półki sklepów detalicznych, aż po magazyny sklepów internetowych – serializacja zabezpiecza wartościowe produkty. Rozwiązania WIPOTEC są znaczącą inwestycją w przyszłość. Przyszłość, w której eksperci przewidują jeszcze większe przyśpieszenie handlu internetowego, a także dalszy rozwój branży kosmetycznej.

Zachęcamy do kontaktu oraz do zapoznania się z naszymi urządzeniami Track & Trace. Z przyjemnością doradzimy w sprawie konkretnego projektu.