Wydajność operacyjna po wprowadzeniu serializacji

14/05/2020

W poszukiwaniu wydajności operacyjnej, po wprowadzeniu serializacji

Nieco ponad rok temu, w związku ze zmianą przepisów dotyczących serializacji produktów medycznych (zgodnie z wymogami dyrektywy fałszywkowej UE) przemysł wciąż testuje wprowadzone technologie, w celu powrotu do poziomów wydajności sprzed ich wprowadzenia. Sprzęt i oprogramowanie do serializacji zagościły już u producentów. Jak jednak wygląda rzeczywistość?

To, co wydawało się najlepszym rozwiązaniem, dzisiaj jednak nim nie jest

W ciągu ostatnich 5 lat zaobserwowaliśmy, iż pojawiło się wielu nowych dostawców sprzętu drukującego oraz oprogramowania do serializacji. Nie mieli oni jednak żadnego doświadczenia w branży farmaceutycznej. Dodatkowo wykazali się całkowitym brakiem znajomości pracy w środowiskach regulowanych przez agencje rządowe.
Wielu producentów uległo marketingowemu złudzeniu i nabyło bardzo kosztowne oprogramowanie lub sprzęt drukujący. Niestety ich poziom wydajności był znacznie niższy niż wymagany docelowo.
Podobnie wygląda sprawa integracji sprzętu i oprogramowania od różnych dostawców. Biorąc pod uwagę połączenia z kontrahentami produkcyjnymi lub klientami i dużą różnorodnością oprogramowania, które już posiadają – wyzwanie staje się ogromne. Wdrożenie tego nowego schematu operacyjnego nie było łatwe. Rozporządzenie wymagało od nas wszystkich, by dotrzymać terminu 9 lutego 2019 r.
Nadszedł czas, aby sprawdzić, co tak naprawdę wdrożyliśmy, czy jest to zgodne z oczekiwaniami i czy dotrzymuje tempa naszej działalności. Czy faktycznie zakup oraz implementacja odbyły się po konkurencyjnych kosztach?

Czas powrócić do wydajności operacyjnej sprzed FMD UE!

Konsolidacja dostawców

Już teraz obserwujemy w Europie wymianę sprzętu i oprogramowania do serializacji, które nie spełniły oczekiwań. Rozwiązania „wszystko w jednym”, okazały się nie najlepsze z punktu widzenia wydajności i elastyczności potrzebnej klientom. Wygenerowały problemy, które wielokrotnie przekładały się na podaż finalnego produktu na rynku. Widzieliśmy również producentów/dostawców urządzeń wywodzących się z innych branż, którzy zaryzykowali swoimi rozwiązaniami w branży farmaceutycznej i zawiedli. Nie byli w stanie, w tak krótkim czasie dostosować swoich rozwiązań do wysokich wymagań produkcji farmaceutycznej.
Wiele firm, wspomnianych powyżej, zatrudniło całkowicie nowych dostawców oprogramowania do serializacji. Posiadali oni niewielkie doświadczenie, jak również nie dysponowali lokalnymi zasobami wymaganymi do wdrożenia oraz wsparcia posprzedażowego. Polegali oni na sojuszach z przypadkowymi, lokalnymi przedstawicielami, którzy ze względu na małą liczbę posiadanych klientów nie przetrwali na rynku. W kilku przypadkach wspomniane sojusze już nie istnieją, a klienci pozostali pozostawieni sami sobie, z bardzo słabym wsparciem operacyjnym lub jego całkowitym brakiem.
Ten sam problem napotkały firmy, które zatrudniły nowych dostawców oprogramowania z doskonałym zapleczem finansowym, genialną kampanią reklamową i narzędziami marketingowymi. Niestety brak doświadczenia w interakcji z organami regulacyjnymi, wywołał u ich klientów poważne problemy operacyjne i wyczerpanie zapasów produktów.
Z tych wszystkich powodów firmy znajdujące się w trudnej sytuacji zaczęły analizować dostawców sprzętu i oprogramowania do serializacji, którzy dominują na rynku. Kto posiada rozwiązania pomagające osiągnąć wysoką wydajność, przy sprawnym i precyzyjnym wsparciu technicznym oraz rozsądnych kosztach?
Faktem jest, iż w ciągu najbliższych kilku miesięcy zobaczymy konsolidację i redukcję liczby dostawców sprzętu i oprogramowania do serializacji, zostaną na rynku tylko 3 lub 4 alternatywy, a reszta podmiotów zniknie z powodu efektu skali.

Powrót do pełnej wydajności operacyjnej

Nowe procesy serializacji zmniejszyły wydajność operacyjną, to rzeczywistość. Zgodnie z dokonanym przez nas wewnętrznym raportem stwierdziliśmy zmniejszenie wydajności zoptymalizowanego procesu o co najmniej 7%. Ponadto trzeba doliczyć czas na przygotowanie linii serializacyjnych, przekazywanie i odbiór numerów seryjnych, potwierdzenie czy dane partie zawierają wszystkie niezbędne informacje niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Dochodzi też obsługa magazynowa serializowanych produktów i inne.
W przypadku dużych partii produkcyjnych redukcja wydajności ma duży wpływ na rachunek zysków i strat. Nie wspominając już o samych kosztach utrzymania sprzętu i oprogramowania, które w wielu przypadkach są wygórowane i niczym nieuzasadnione.
Musimy powrócić do poziomów wydajności sprzed serializacji, unikając nieproporcjonalnego negatywnego wpływu na zysk. Dla producentów leków to wydajność może się stać kluczową przewagą konkurencyjną przy pozyskiwaniu nowych klientów.

Kto pomoże

Konieczne jest utrzymanie ciągłości procesu produkcyjnego, ponieważ najmniejsze zakłócenia mogą spowodować wiele dni opóźnień w wejściu finalnych produktów na rynek.
Kiedy dochodzi do niespodziewanych sytuacji, potrzebujemy zespołu specjalistów w pobliżu, którzy rozumieją specyfikę naszej działalności, sam proces produkcyjny. Mogą oni zapewnić szybką i właściwą reakcję w celu usunięcia problemu. Właśnie dlatego potrzebujemy, aby wsparcie techniczne oferowane przez naszych dostawców serializacji było lokalne, w naszym języku, z obsługą w czasie naszych godzin pracy oraz z dobrze wyszkolonymi technikami, aby wykryć źródło problemu i rozwiązać każdą problematyczną sytuację.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy przy wdrażaniu serializacji w Europie wsparcie było niezbędne. Po wdrożeniu, w czasie stabilizowania i pierwszych miesięcy pracy okazało się kluczowe, a my widzieliśmy firmy porzucone przez dostawców serializacji, chociaż wydawało się, że dobrali oni i zakupili rozwiązanie jedyne i najlepsze na rynku.
Jak widać, jest kilka kluczowych czynników, o których należy pamiętać przy ocenie obecnych dostawców, inwestycji i podjętych w przeszłości decyzji. Należy również pamiętać, że nie jest się na te rozwiązania skazanym. Warto zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji o zmianie dostawcy w celu usprawnienia procesu i powrotu to potrzebnych wydajności.

 

Ariel Romero Díaz
EMEA Head | Verifarma

 

Oferta Verifarma

Strona producenta